četvrtak, 3. ožujka 2016.

Afrički tvorić-feretka-kako radosno i sretno trčkaram po Vašem domu.

Afrički tvorić-feretka-kako radosno i sretno trčkaram po Vašem domu.
Tvorovi grizu i svojim ugrizom komuniciraju sa vlasnikom. Tijekom druženja s vlasnikom tvor mora naučiti koja je granica tolerancije vlasnikove kože na njegove ugrize. Nažalost, u trgovinama, a kod nekih uzgajivača mogu se pronaći i tvorići koji jako grizu. U većini slučajeva radi se o životinjicama koje su zlostavljane ili zapostavljane, te nisu naučene na ljudski dodir. Od malena ih se treba privikavati na ljude.
Ukoliko se to ne učini, te od ranih dana žive u kavezu bez ljudske pažnje i ljubavi postaju pravi "grizajući" ferreti. I takvim životinjicama se može pomoći. Naime, kao što je već napomenuto, kroz igru tvorići uvijek grickaju (nipaju), što predstavlja sastavni dio igre. Međutim, ukoliko ugrizu i pritom ne puštaju ili popuštaju ugriz, ili je pak ugriz takav da vlasniku stvara bol ili krvarenje – radi se o "grizajućem" tvoriću. 

Takve su životinjice u pravilu jako prestrašene i s njima je potrebno puno raditi kako bi stekli povjerenje u ljude, te se navikli na ljudski dodir i toleranciju ugriza. S takvim se tvorićem ne smiju primjenjivati agresivne odgojne mjere, već ga je ignoriranjem ugriza i navikavanjem na ruke uz tepanje i maženje potrebno približiti čovjeku. Taj postupak može trajati jako dugo, što ovisi o tome u kolikoj je mjeri tvorić zanemarivan.
Kod tvorića je potrebno koristiti poslastice kao nagradu za dobro ponašanje i posvetiti mu kvalitetno vrijeme provedeno u igri.
Prehrana:
Tvorovi spadaju u porodicu Mustelida (zvijeri) te su isključivi mesojedi. Njihova prehrana trebala bi se bazirati na kvalitetnoj hrani specijaliziranoj za tvorove (sa što manjim postotkom žitarica, zbog nemogućnosti probavljanja vlakana) ili na visoko kvalitenoj (super-premium) hrani za mačke.
Možete ga hraniti i mesom (piletina, puretina, zečetina), sirovim ili prokuhanim u vodi bez začina i soli i dati mu tu vodu za piće umjesto vode iz slavine, što će on s oduševljenjem prihvatiti. Također, može mu se povremeno davati i prepeličja jaja, maslinovo ulje, kao i poznata smjesa zvana duck soup koju možete pripremiti kod kuće.
Nikako mu nemojte davati hranu i poslastice za pse i obavezno izbjegavajte slatkiše. Oni im se veoma sviđaju, no zbog zdravlja ih ne smiju komzumirati.

Zdravlje:
Zdravi tvor ima:
- bistre oči i čiste uši
- lagano vlažnu njuškicu
- bijele zube i ružičasti jezik i zubno meso
- redovno jede, pije vodu i obavlja nuždu
- reagira na zvukove oko sebe.
Odrastao mužojak velik je 30 do 60 cm i teži od 1200 do 2000 grama, dok je ženka nešto sitnija, tjelesne mase 500 do 1000 grama. Nokte je potrebno redovno kratiti, no s posebnim oprezom da se ne bi zarezala žilica u sredini nokta, što može biti jako neugodno iskustvo i za vas i za vašeg ljubimca.


Tvorići su u početku oprezni, osjetljivi i plašljivi. Podložni su stresu pa ne podnose nagle pokrete, buku, kažnjavanje i grubost. Da biste tvorića pripitomili i naučili poželjnom ponašanju i maženju, trebati će vam vrijeme i strpljenje. Što ćete se više i kvalitetnije baviti svojim ljubimcem, to će  rezultati vašeg truda biti vidljiviji, a potom veselju nema kraja. Pitomi i uvježbani tvorić je prava mala zaigrana maza.


Tvorić se pridržava na način da se jednom rukom primi ispod prednjih nogu, a drugom rukom pridržavaju zadnje noge. Prilaziti mu treba polagano i bez naglih trzaja i vike. Kad se privikne na vlasnika, tvorić će sam zatražiti od vlasnika da ga primi u ruke i da ga mazi. 
Tvorovi su osjetljive životinje, podložne prehladi, a mogu oboliti od štenećaka, smrtonosne bolesti protiv koje se moraju cijepiti svake godine. Obolijevaju još i od inzulinoma, ECE i bolesti nadbubrežne žlijezde. Tvora je potrebno cijepiti protiv bjesnoće ukoliko izlazi van kuće ili je u doticaju s drugim životinjama. Kod tvorova je općenito teško uočiti simptome bilo koje bolesti, te je poželjno čim primjetite da vaš ljubimac odbija  hranu, ima problema sa stolicom, ili  je općenito bezvoljan, što prije otići veterinaru.

MALE  SMO BEBICE:


Preko ljeta pazite da je tvor u klimatiziranoj prostoriji, a zimi da mu nije hladno.
Prije odlaska veterinaru svakako je potrebno informirati se i posavjetovati se ima li vaš veterinar potrebna iskustva s liječenjem tvorova. Kod cijepljenja tvorova je jako važno da veterinar zna odrediti omjer cjepiva ovisno o težini životinjice.


Razmnožavanje:
Tvorovi postaju spolno zreli u dobi od 6 do 8 mjeseci. Ako se ženka ne pari, zbog pojačane razine hormona u organizmu može ozbiljno oboliti.
Ženka je gravidna u prosjeku 35-45 dana i može okotiti 1-18 mladunaca. Tek okoćene bebe su gluhe, slijepe i bez dlake. Dodatno hranjenje mladunaca počinje u dobi od 3 tjedna, u dobi od 4 tjedna progledaju, dok ih se u dobi od 8 tjedana može početi odvajati od majke.
Tvora koji je kupljen za kućnog ljubimca, najbolje je kastrirati/sterilizirati prije samog početka perioda tjeranja, kako bi se izbjegli zdravstveni problemi.
Druženje: Tvorovi su zaigrani i veseli i takvi ostaju cijeli svoj život. Komuniciraju ispuštanjem zvukova i pokretima tijela. Ovisno da li pušu, dokaju, laju, sikću ili se smijulje, lako je za odrediti u kakvom se trenutno raspoloženju nalaze. Vrlo je zanimljiv njihov tzv. "dance of joy" gdje se tvor u naletu zadovoljstva kreće unazad, nakostriješenog krzna i otvorenih usta istovremeno dokajući i poskakujući. Ne treba zabrinjavati ukoliko tvor ne ispušta nikakve zvukove – jednostavno spada u "tihe" tipove.

Tijekom spavanja tvorovi imaju opušteno i mlohavo tijelo. Nerijetko se neće probuditi iako ih se dodiruje. Imaju čvrst san i nije dobro buditi ih. Prema njihovom ponašanju tijekom spavanja, može se zaključiti da sanjaju. Često "pedaliraju" nogama i ispuštaju zvukove.
Tvorovi obožavaju sve vrste igračaka. Prilikom nabavke igračke trebaznati  da svaka igračka nije dobra za tvora. Poželjne su igračke koje su napravljene od tvrde plastike ili kartona, a treba zbjegavati male igračke s puno malih dijelova, igračke od mekane plastike, spužve ili gume. Svaka takva igračka tvoru može uzrokovati zdravstvene poteškoće. 
Idealne igračke su: papirnate vrećice, razne kutije, loptice od špage, ping-pong i tenis loptice, razne igračke za mačke napravljene od tvrde plastike, skvičave igračke, razni tuljci od tvrdog kartona ili plastike i slično.
Tvorovi obožavaju igre skrivača i zadirkivanja i uključuju vlasnika u njihovu igru. Tijekom igre često upotrebljavaju ugrize na način da vlasnika ne ozljeđuju. 

Tijekom igre tvorića se može naučiti i nekim trikovima kao što je da prosi, da se kotrlja ili da dođe na poziv vlasnika. Za ovakvo učenje potrebno je vremena i puno nagrađivanja, ali isto će donijeti veliko zadovoljstvo i tvoriću i vlasniku.
Tvorić se može izvoditi u šetnju izvan prostora u kojem boravi. Pri tome treba obavezno koristiti povodac namijenjen tvorovima ili malim mačićima. 


Obožavaju snijeg pa je preporučljivo izvesti tvorića na snježno igranje.
Tvorovi jako vole društvo. No, prilikom prvih doticaja s drugim životinjama, tvora treba držati pod nadzorom i pratiti reakcije. U većini slučajeva se dobro slažu s drugim tvorovima, mačkama i psima no, zbog svoje prirode, nagonski napadaju ptice i glodavce te ih nije preporučljivo ostavljati same u prostorijama s potencijalnim plijenom.


Afrički tvor se voli maziti i veže se uz osobu koja se o njemu brine. Ipak, tvorići nisu kućni ljubimci idealni za malo dijete. Djeca ne znaju kako primiti životinju i u tim pokušajima mogu biti gruba. Na taj način mogu ozlijediti tvorića ili pak tvorić može ugristi ili ogrepsti dijete. Iz tih razloga potrebno je uvijek nadzirati igru i druženje djeteta sa tvorićem.


Tvorovi su osjećajne i inteligentne životinje. Podložni su stresu pa se stoga prema tvoriću ne smiju primjenjivati kazne u obliku zlostavljanja ili zanemarivanja. Iako puno spavaju, u tih par sati dnevno koliko su budni, traže vašu pažnju, te ih nemojte zanemarivati. Razne igre lovice ili skrivača u kojima sudjelujete zajedno s vašim ljubimcem njemu su neizmjerna sreća, a vas njegovo veselo glasanje, popularno nazvano doktanje, sigurno neće ostaviti ravnodušnim.


Tvorić se pridržava na način da se jednom rukom primi ispod prednjih nogu, a drugom rukom pridržavaju zadnje noge. Prilaziti mu treba polagano i bez naglih trzaja i vike. Kad se privikne na vlasnika, tvorić će sam zatražiti od vlasnika da ga primi u ruke i da ga mazi. Dok je tvorić u rukama s njime se ne smije igrati i poticati na igru. On mora naučiti da su ruke mjesto za maženje i izmjenjivanje nježnosti. Ako se tvorić uzvrpolji i želi da ga se pusti iz ruku, ne smije se pustiti. Treba ga čvršće prihvatiti jer će u protivnom naučiti kako vrpoljenje znači slobodu. I tu je izmjenjivanju nježnosti kraj.
Valja znati da se tvorići ne odazivaju na imena, ali će vrlo lako naučiti što znači određeni zvuk. Pa tako, kada se tvorić želi dozvati, dovoljno je zveckati posudicom u kojoj se nalaze njegove omiljene poslastice. Ubrzo će shvatiti što se od njega očekuje i pojaviti će se tražeći poslasticu. Vlasnik ga pritom obavezno mora nagraditi.